Hoppa till sidans innehåll

*2010-04-10 Lokal Hästhoppning

12 APR 2010 10:50
Resultaten är preliminära till att de publiceras på ridsportförbundets hemsida
  • Uppdaterad: 14 APR 2010 01:15

Resultat för Åseda Ryttarförenings Lokala Hopptävling för Häst 10 april 2010

Klass 1 - 1,10m

1 Emma Hugosson  Åseda Ryttarförening  Armageddon 0+0 fel 24.67 sek
2 Sara Johnsson  Ridklubben Udden  Winona  0+0 fel 24.97 sek
3 Sandra Holmberg Melin  Hakarps Ryttarförening Legende 0+0 fel 25.10 sek
4 Sara Pettersson  Ridklubben Udden  Lavendel  0+0 fel 25.23 sek
5 Elin Larsson  Ölands Ryttarförening  Jaffa  0+0 fel 25.41 sek
6 Eva-Lotta Knutsson  Braås Ponny O Ridklubb Kwestia 0+4 fel 29.02 sek
Karoline Jeppsson Betteropps hästsällskap Zalmiyac X 0+4 fel 30.61 sek
Jennie Holm  Vetlandaortens Ryttarförening  Vrianda  4 fel 50.1 sek
Louise Petersson   Ostkustens Dressyrryttare Mitchi Bitchi   4 fel 50.6 sek
Tina Lennartsson  Vartorps Ryttarsällskap  Casper  4 fel 51.1 sek
Daniel Peterson  Ekenässjöns Hästsportklubb  Stifling Boy  4 fel 52.5 sek
Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Bianco  4 fel 53.4 sek
Agnez Jönsson  Växjöortens Fältrittklubb  Rapz  4 fel 55.2 sek
Jessica Engell Cremen  Theleborgs Ryttarsällskap  Pontjak  4 fel 55.3 sek
Anna Åkesson  Ekenässjöns Hästsportklubb  Charokee  4 fel 67.5 sek
Anjelica Ingemarson  Värnamo Kappeled Ridklubb  Bad Boy  5 fel 61.2 sek
Madelene Gustavsson  Ridklubben Udden  Nina  8 fel 57.2 sek
Lina Karlsson  Vetlandaortens Ryttarförening  Roncorde  9 fel 74.1 sek
Desiree Magnusson Ljungby Ridklubb Bibbi Jones 11 fel 68.3 sek
Frida Andersson  Fagereke Ryttarförening   Trombon  13 fel 79.5 sek
Evelina Fritzson  Växjöortens Fältrittklubb  Careco  uts
Therese Magnusson Ljungby Ridklubb Castell uts
Amanda Karlsson  Åseda Ryttarförening  Celsius C uts

Avd B

1

Hanna Engstrand  Lenhovda Hästsportklubb  Mike 0 fel 51.2 sek

1

Martin Ståhlfors  Ölands Ryttarförening  Mr Combat  0 fel 53.2 sek

1

Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Gisparia  0 fel 53.4 sek

1

Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Celizto  0 fel 53.9 sek

1

Anna Josefsson  Vetlandaortens Ryttarförening  Electra S  0 fel 54.2 sek

1

Eva-Lotta Knutsson  Braås Ponny O Ridklubb Foxy Feeling  0 fel 54.9 sek
Louise Wemlerth  Tingsryds Rid- och Körklubb  Don´t Stop O 4 fel 52.4 sek
Eva-Lotta Knutsson  Braås Ponny O Ridklubb Flying Fortune 5 fel 58.6 sek

Klass 2 - 1,0m

1 Elin Larsson  Ölands Ryttarförening  Jaffa  0+0 fel 31.77 sek
2 Tina Lennartsson  Vartorps Ryttarsällskap  Casper  0+0 fel 32.75 sek
3 Anna Åkesson  Ekenässjöns Hästsportklubb  Charokee  0+0 fel 32.76 sek
4 Therese Magnusson Ljungby Ridklubb Castell 0+0 fel 33.74 sek
5 Evelina Granström  Ridklubben Udden  San Marco  0+0 fel 33.86 sek
6 Sara Pettersson  Ridklubben Udden  Lavendel  0+0 fel 34.49 sek
7 Anjelica Ingemarson  Värnamo Kappeled Ridklubb  Bad Boy  0+0 fel 34.61 sek
8 Agnez Jönsson  Växjöortens Fältrittklubb  Rapz  0+0 fel 34.75 sek
9 Mikaela Jonasson  Vetlandaortens Ryttarförening T.Wellie 5  0+0 fel 35.67 sek
10 Viktoria Hellgren Högsby Hästsportklubb  Leon 0+0 fel 36.19 sek
Emelie Götesson  Vetlandaortens Ryttarförening  Diamond Zoega 0+0 fel 38.08 sek
Sara Johnsson  Ridklubben Udden  Winona  0+0 fel 38.46 sek
Lovisa Fridhagen  Växjöortens Fältrittklubb  Ursus  0+0 fel 41.0 sek
Madelene Gustavsson  Ridklubben Udden  Nina  0+0 fel 41.29 sek
Sandra holmberg Melin  Hakarps rf Legende 0+0 fel 42.51 sek
Frida Andersson  Fagereke Ryttarförening   Trombon  0+0 fel 42.53 sek
Olivia Emanuelsson  Växjöortens Fältrittklubb  Eartha Kitt  0+0 fel 43.06 sek
Evelina Fritzson  Växjöortens Fältrittklubb  Careco  0+4 fel 34.03 sek
Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Bianco  0+4 fel 34.85 sek
Magda Gyllenfjell  Åseda Ryttarförening  Ramirez  0+4 fel 35.04 sek
Karoline Jeppsson Betteropps hästsällskap Zalmiyac X 0+4 fel 38.77 sek
Julia Torstensson  Ölands Ryttarförening  Bruno  0+4 fel 43.71 sek
Eva-Lotta Knutsson  Braås Ponny O Ridklubb Kwestia 0+8 fel 41.98 sek
Jonna Larsson  Hakarps Ryttarförening  Ramses  0+8 fel 72.69 sek
Emma Hugosson  Åseda Ryttarförening  Armageddon  4 fel 45.2 sek
Jennie Holm  Vetlandaortens Ryttarförening  Vrianda  4 fel 45.3 sek
Daniel Peterson  Ekenässjöns Hästsportklubb  Stifling Boy  4 fel 46.3 sek
Ellen Appert  Ridklubben Udden  Norma Jean  4 fel 47.35 sek
Louise Petersson   Ostkustens Dressyrryttare Mitchi Bitchi   4 fel 49.52 sek
Amanda Karlsson  Åseda Ryttarförening  Celsius C 4 fel 58.2 sek
Lovisa Nyborg Ekenässjöns Hästsportklubb Marynika 6 fel 66.6 fel
Carin Sandgren  Alvesta Ridklubb  Petite Four Mi  19 fel 86.92 sek
Malin Hellström  Anebyortens Ridklubb  Compton Banker 20 fel 59.9 sek
Desiree Magnusson Ljungby Ridklubb Bibbi Jones uts
Jessica Marko Norra hammar taberg ridklubb Carina uts

Avd B

1 Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Gisparia  0 fel 46.5 sek
1 Jimmy Dungpradap Plönningeryttarna Castella Diudineo 0 fel 47.0 sek
1 Annelie Fermskog  Lenhovda Hästsportklubb  Chutney  0 fel 49.1 sek
1 Eva-Lotta Knutsson  Braås Ponny O Ridklubb Foxy Feeling 0 fel 49.4 sek
1 Eva-Lotta Knutsson  Braås Ponny O Ridklubb Flying Fortune 0 fel 53.0 sek
Hanna Engstrand  Lenhovda Hästsportklubb  Mike  4 fel 46.9 sek
Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Celizto  4 fel 47.1 sek
Anna Josefsson  Vetlandaortens Ryttarförening  Electra S  4 fel 50.38 sek
Anna Josefsson  Vetlandaortens Ryttarförening  Qurant  4 fel 50.4 sek
Anna Hansson  Ljungby Ridklubb  Sunrise  5 fel 62.7 sek
Martin Ståhlfors  Ölands Ryttarförening  Mr Combat  11 fel 70.9 sek
Louise Wemlerth  Tingsryds Rid- och Körklubb  Don´t Stop O 11 fel 73.2 sek
Angelica Nilsson   Ölands Ryttarförening Grann Zalento   uts

Klass 3 1,0m

1 Jessica Engell Cremen  Theleborgs Ryttarsällskap  Pontjak  0+0 fel 23.60 sek
2 Evelina Granström  Ridklubben Udden  San Marco  0+0 fel 25.32 sek
3 Mona Johannesson Lenhovda Hästsportklubb  Dixielands Primadonna 0+0 fel 25.83 sek
4 Julia Torstensson  Ölands Ryttarförening  Bruno  0+0 fel 27.65 sek
5 Amanda Johansson  Vetlandaortens Ryttarförening  Munsboro Tennessee 0+0 fel 27.77 sek
6 Ellen Appert  Ridklubben Udden  Norma Jean  0+0 fel 27.85 sek
7 Olivia Emanuelsson  Växjöortens Fältrittklubb  Eartha Kitt  0+0 fel 29.18 sek
Mikaela Jonasson  Vetlandaortens Ryttarförening T.Wellie 5  0+0 fel 29.91 sek
Elinor Pyrell  Växjöortens Fältrittklubb  Myllennium  0+0 fel 34.38 sek
Jonna Larsson  Hakarps Ryttarförening  Ramses  0+4 fel 51.91 sek
Josefin Erntoft   Vetlandaortens Ryttarförening  Oscar   0+8 fel 34.04 sek
Magda Gyllenfjell  Åseda Ryttarförening  Ramirez  4 fel 41.84 sek
Victoria Hedberg  Hakarps Ryttarförening  Pharin 4 fel 46.25 sek
Jessica Marko Norra hammar taberg ridklubb Carina 4 fel 58.79 sek
Lovisa Nyborg Ekenässjöns Hästsportklubb Marynika 4 fel 65.22 sek
Malin Hellström  Anebyortens Ridklubb  Compton Banker  8 fel 41.58 sek
Jessica Engell Cremen  Theleborgs Ryttarsällskap  Florens 8 fel 51.98 sek
Lovisa Fridhagen  Växjöortens Fältrittklubb  Ursus  8 fel 75.72 sek
Jenny Andersson  Lammhults Ridklubb  Marcos Way  12 fel 61.57 sek
Emelie Götesson  Vetlandaortens Ryttarförening  Diamond Zoega  14 fel 72.55 sek
Martina Auren  Sävsjö Ridklubb  Högbergets Calypso  17 fel 68.99 sek
Johanna Svensson  Vetlandaortens Ryttarförening  Kampari  ute
Marie Tegnemo  Ridklubben Udden   Karina  uts.
Carin Sandgren  Alvesta Ridklubb  Petite Four Mi  uts
Lynn johanssn  Lenhovda Hästsportklubb  Camitza Ö  uts.

Avd B

1

Johanna Karlsson  Älmhult Linnebygdens Ridklubb Cor La Di 0 fel 44.55 sek

1

Anna Hansson  Ljungby Ridklubb  Sunrise 0 fel 48.31 sek

1

Jimmy Dungpradap Plönningeryttarna Castella Diudineo 0 fel 48.34 sek

1

Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Brixton 0 fel 49.61 sek
Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Achillea 4 fel 50.11 sek
Cecilia Nordin  Theleborgs Ryttarsällskap  Abbe  4 fel 55.7 sek
Liselotte Nyström  Åseda Ryttarförening  Alcazar  8 fel 44.81 sek
Annelie Fermskog  Lenhovda Hästsportklubb  Chutney  10 fel 71.42 sek
Sofie Engström  Vetlandaortens Ryttarförening  Electra uts

Klass 4 - 0.90m

1 Helena Svensson  Ridklubben Udden  Rufus  0 fel 44.48 sek
1 Amanda Johansson  Vetlandaortens Ryttarförening  Munsboro Tennessee 0 fel 45.79 sek
1 Annie Hultquist  Vetlandaortens Ryttarförening   Artiq 0 fel 50.14 sek
1 Liselotte Nyström  Åseda Ryttarförening  Alcazar 0 fel 50.46 sek
1 Elinor Pyrell  Växjöortens Fältrittklubb  Myllennium  0 fel 51.74 sek
1 Anna Josefsson  Vetlandaortens Ryttarförening  Qurant  0 fel 52.69 sek
1 Johanna Karlsson  Älmhult Linnebygdens Ridklubb Cor La Di 0 fel 52.78 sek
1 Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Achillea 0 fel 53.35 sek
1 Jessica Engell Cremen  Theleborgs Ryttarsällskap  Florens 0 fel 53.36 sek
1 Josefin Erntoft   Vetlandaortens Ryttarförening  Oscar   0 fel 53.66 sek
1 Katarina Edin  Vetlandaortens Ryttarförening  Eliza R 0 fel 55.06 sek
Cecilia Nordin  Theleborgs Ryttarsällskap  Abbe  4 fel
Annie Hultquist  Vetlandaortens Ryttarförening   Ariel  4 fel
Isabel Henriksson  Målilla Rid O Körsällskap  Peppsi Ice  4 fel
Mona Johannesson Lenhovda Hästsportklubb  Dixielands Primadonna 4 fel
Veronica Ringblom  Högsby Hästsportklubb  Sanct Calmion  5 fel
Sigrid Sandberg  Växjöortens Fältrittklubb  Primula  6 fel
Josefina Gunnarsson  Västerviksortens RF  Brixton  7 fel
Lynn johanssn  Lenhovda Hästsportklubb  Camitza Ö 10 fel
Victoria Hedberg  Hakarps Ryttarförening  Pharin  11 fel
Johanna Foxman  Vetlandaortens Ryttarförening  Garland  16 fel
Sofie Engström  Vetlandaortens Ryttarförening  Electra ute
Rebecca stenström  Eksjöortens Ryttarförening  Etan  uts
Marie Tegnemo  Ridklubben Udden   Karina  ute
Skribent: Elin Elmgren

Tävlingssektionen

Klicka på namnet för e-postadress

Anna Ekbring

Sofia Ekbring

Sandra Forsberg

Magda Gyllenfjell

Pernilla Ljungqvist

Håkan Magnusson

Gunilla Nilsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vi har kol och briketter kvar! Kontakta Helena 0733-562 444 om du vill köpa!

 

   

 

 

Postadress:
Åseda Ryttarförening - Ridsport
Badeboda
36433 Åseda

Kontakt:
Tel: 047412285
E-post: This is a mailto link