Hoppa till sidans innehåll

*2009-10-18 Lokal Ponnyhopp

07 MAR 2010 20:43
Resultaten är preliminära till att de publiceras på ridsportförbundets hemsida
  • Uppdaterad: 07 MAR 2010 20:52

Resultat För Åseda Ryttarförenings

Lokala Ponnyhoppning 18 oktober 2009

 

Resultat omgång 1-3

Växjöortens Fältrittklubb  lag 2

38.5

Tingsryds Rid- och Körklubb lag 1

35.5

Gemlaortens Stallklubb lag 1

35

Eriksmåla Ridklubb  lag 1 

34.5

Theleborgs Ryttarsällskap

25.5

Långasjö Hästsportklubb

25

Åseda Ryttarförening

21

Ljungby Ridklubb

17

Markaryds RyttarFörening

12.5

Växjöortens Fältrittklubb lag 1

11.5

Lammhults Ridklubb

10

Växjö Ridklubb

3

Resultat omgång 3

1.

Växjöortens Fältrittklubb  lag 2

19.5

2.

Tingsryds Rid- och Körklubb lag 1

16.5

3.

Gemlaortens Stallklubb lag 1

15

4.

Eriksmåla Ridklubb  lag 1 

13.5

5.

Långasjö Hästsportklubb

12

6.

Växjöortens Fältrittklubb lag 1

10.5

7.

Åseda Ryttarförening

9

8.

Theleborgs Ryttarsällskap

7.5

9.

Ljungby Ridklubb

6

10.

Markaryds RyttarFörening

4.5

 

 

1.

Växjöortens Fältrittklubb  lag 2

0 fel

134.30 sek

Amanda Magnusson

Duster

0 fel

46.53 sek

Ellen Karström

Hot Chocolate

0 fel

43.45 sek

Emma Engström

Köhls Kompis

0 fel

44.32 sek

Matilda Hedvall

Max Motor

9 fel

65.80sek

2.

Tingsryds Rid- och Körklubb lag 1

4 fel

157.26 sek

Mollie Samuelsson

Freddyman

0 fel

49.98 sek

Dennis Johansson

Nemo

4 fel

59.69 sek

Leonique Svensson

Öhrn

0 fel

47.59 sek

Julia Ekelund

ET Almeria

36 fel (uts)

65 sek

3.

Gemlaortens Stallklubb lag 1

8 fel

147.36 sek

Ebba Hotaling

Munsboro Shannon

0 fel

45.77 sek

Isabella Törmänen

Silver Zavannah

8 fel

43.66 fel

Nina Fyrman

Gaelish

4 fel

52.41 sek

Julia Andersson

Salome 226

4 fel

49.18 sek

4.

Eriksmåla Ridklubb  lag 1 

8 fel

167.21 sek

Felicia Håkansson

Mulligan

4 fel

54.87sek

Amanda Eriksson

Tequila Sunrise

4 fel

58.95 sek

Annie Steen

Look Out

0 fel

53.39 sek

Filippa Frisk

ET Delta Blue

36 fel (uts)

65 sek

5.

Långasjö Hästsportklubb

28 fel

197.35 sek

Johanna Diesner

Velcro Boy

14 fel

71.88 sek

Sofie Antonsson lundin 

Dream Girl

14 fel

72.92 sk

Frida Göthberg

Donald

0 fel

52.55 sek

6.

Växjöortens Fältrittklubb lag 1

40 fel

151.9 sek

Annie Waldener

Vild Winter af Sten

36 fel (uts)

65 sek

Lovisa Ljungcrantz

Glen Fiddich

0 fel

43.93 sek

Malin Jansson

Bajazzo

4 fel

42.97 sek

7.

Åseda Ryttarförening

 

44 fel

171.27 sek

Tove Axelsson

Richter´s Valentino

36 fel (uts)

65 sek

Sofia Ekbring

Lisduff Flash

36 fel (uts)

65 sek

Emelie Vestman   

Laddin       

8 fel

59.38 sek

Martina Johansson

Mr Cash

0 fel

46.89 sek

8.

Theleborgs Ryttarsällskap

57 fel

208.19 sek

Ebba Wickström

Krydda

5 fel

65.49 sek

Olivia Berthagen

Munsboro Chuck

36 fel (uts)

65 sek

Felicia Johansson

Regina

36 fel (uts)

65 sek

Julia Gunnarsson

Munsboro Smokey

16 fel

77.70 sek

9.

Ljungby Ridklubb

 

72 fel

175.17

Johannes Karlsson

Intrikat

36 fel (uts)

65 sek

Elvira Henningsson

Silbermond

0 fel

45.17 sek

Mikaela Fransson

Gibson

36 fel (uts)

65 sek

10.

Markaryds RyttarFörening

72 fel

176.21 sek

Matilda Johansson

Bilbo

36 fel (uts)

65 sek

Jennifer Jonsson

Medusa

36 fel (uts)

65 sek

Malvina Öhrn

D'arcy

0 fel

46.21 sek

 

 

Klass 2 - 0,65-0,95m

Kat B

1.

Ebba Wickström

Theleborgs Ryttarsällskap

Krydda

0+0 fel

22.59 sek

2.

Mollie Samuelsson

Tingsryds Rid- och Körklubb

Freddyman

0+6 fel

43.39 sek

Kajsa Jonsson

Lammhults Ridklubb

Sam

4 fel

38.70 sek

Tove Axelsson

Åseda Ryttarförening

Richter´s Valentino

4 fel

43.62 sek

Felicia Håkansson

Eriksmåla Ridklubb

Mulligan

4 fel

57.35 sek

Kat C

1.

Leonique Svensson

Tingsryds Rid- och Körklubb

Öhrn

0+0 fel

27.09 sek

2.

Amanda Eriksson

Eriksmåla Ridklubb

Trestena Antidote

0+0 fel

28.21 sek

3.

Tilda Kejder

Tingsryds Rid- och Körklubb

Cocos

4 fel

38.86 sek

Lovisa Ljungcrantz

Växjöortens fältrittklubb

Glen Fiddich

4 fel

38.88 sek

Ebba Hotaling

Gemlaortens Stallklubb

Munsboro Shannon

4 fel

39.50 sek

Malvina Öhrn

Markaryds RyttarFörening

D'arcy

4 fel

44.37 sek

Emelie Thelander

Braås Ponny och Ridklubb

Queeni

5 fel

54.91 sek

Mikaela Johansson

Eriksmåla Ridklubb

Sindra

9 fel

69.16 sek

Olivia Berthagen

Theleborgs Ryttarsällskap

Munsboro Chuck

15 fel

64.08 sek

Isabelle Lundh

Gemlaortens Stallklubb

Simon H

16 fel

39.99 sek

Sara Maxson

Vetlandaortens Ryttarförening

Thunders Friend

uts

Dennis Johansson

Tingsryds Rid- och Körklubb

Nemo

uts

Avd B

1.

Jessica Engell Cremen

Theleborgs Ryttarsällskap

Magic Blue Garcon

0 fel

43.11 sek

Kat D

1.

Isabelle Lundh

Gemlaortens Stallklubb

Aguino

0+0 fel

22.85 sek

2.

Martina Johansson

Åseda Ryttarförening

Mr Cash

0+0 fel

25.06 sek

3.

Amanda Eriksson

Eriksmåla Ridklubb

Tequila Sunrise

0+0 fel

25.84 sek

4.

Tanja Gustafsson

Växjö Ridklubb

Aille Chowder

0+0 fel

27.02 sek

5.

Mikaela Fransson

Ljungby Ridklubb

DeDe

0+0 fel

28.18 sek

6.

Frida Göthberg

Långasjö Hästsportklubb

Donald

0+0 fel

28.85 sek

Nina Fyrman

Gemlaortens Stallklubb

Gaelish

0+0 fel

30.11 sek

Annie Bengtsson

Tingsryds Rid- och Körklubb

Oh What a Nice Surprice

0+4 fel

24.45 sek

Annie Steen

Eriksmåla Ridklubb

Look Out

0+4 fel

33.20 sek

Linda Johansson

Braås Ponny O Ridklubb

Vittra

4 fel

36.27 sek

Emmie Viding

Långasjö Hästsportklubb

Czerwieca

4 fel

38.02 sek

Emma Engström

Växjöortens Fältrittklubb

Köhls Kompis

4 fel

42.24 sek

Felicia Johansson

Theleborgs Ryttarsällskap

Regina

6 fel

57.33 sek

Julia Ekelund

Tingsryds Rid- och Körklubb

ET Almeria

14 fel

59.36 sek

Emelie Vestman   

Åseda Ryttarförening

Laddin       

14 fel

60.18 sek

Filippa Frisk

Eriksmåla Ridklubb

ET Delta Blue

16 fel

68.60 sek

Matilda Nyborg

Ekenässjöns Hästsportklubb

Othello

17 fel

72.09 sek

Emma Hugosson

Åseda Ryttarförening

Kajo

uts

Johanna Diesner

Långasjö Hästsportklubb

Velcro Boy

uts

Nellie Flemström

Vetlandaortens Ryttarförening

Diamond Hill

uts

Julia Gunnarsson

Theleborgs Ryttarsällskap

Munsboro Smokey

uts

Rebecka Johansson

Gemlaortens Stallklubb

Alizia

uts

Frida Hermansson

Alvesta Ridklubb

Bakkegaards Akvavit

uts

 

 

Klass 3 - 0,60-0,90m

Kat B

1.

Kajsa Jonsson

Lammhults Ridklubb

Sam

0+0 fel

24.24 sek

Olivia Ytterell

Vetlandaortens Ryttarförening

Dahlåkras Damast

0+uts

40.06 sek

Johannes Karlsson

Ljungby Ridklubb

Intrikat

8 fel

67.77 sek

Annie Waldener

Växjöortens Fältrittklubb

Vild Winter af Sten

15 fel

66.86 sek

Avd B

Felicia Abrahamsson Nannsjö

Braås Ponny O Ridklubb 

Heden Hugo

4 fel

45.22 sek

Kat C

1.

Elvira Henningsson

Ljungby Ridklubb

Silbermond

0+0 fel

23.14 sek

2.

Isabelle Lundh

Gemlaortens Stallklubb

Simon H

0+0 fel

26.67 fel

Emmelie Tellander

Braås Ponny och Ridklubb

Queeni

0+0 fel

27.36 sek

Amanda Magnusson

Växjöortens Fältrittklubb

Duster

0+0.fel

31.11 sek

Mikaela Fransson

Ljungby Ridklubb

Gibson

0+4 fel

29.02 sek

Sara Maxson

Vetlandaortens Ryttarförening

Thunders Friend

0+4 fel

33.51 sek

Tilda Kejder

Tingsryds Rid- och Körklubb

cocos

6 fel

62.34 sek

Carina Svensson

Eriksmåla Ridklubb

Käxgöls Petronella

uts

avd B

1.

Jessica Engell Cremen

Theleborgs Ryttarsällskap

Magic Blue Garcon

0 fel

45.89 sek

1.

Carina Svensson

Eriksmåla Ridklubb

Beautifull

0 fel

44.04 sek

Kat D

1.

Rebecka Johansson

Gemlaortens Stallklubb

Alizia

0+0 fel

30.69 sek

2.

Annie Bengtsson

Tingsryds Rid- och Körklubb

Oh What a Nice Surprice

0+0 fel

31.35 sek

3.

Mikaela Fransson

Ljungby Ridklubb

DeDe

0+0 fel

32.73 sek

4.

Sofi Gröstad

Braås Ponny O Ridklubb

Diamanten

0+0 fel

35.08 sek

5.

Matilda Hedvall

Växjöortens Fältrittklubb

Max Motor

0+4 fel

32.14 sek

Tanja Gustafsson

Växjö Ridklubb

Aille Chowder

0+5 fel

38.52 sek

Ellen Karström

Växjöortens Fältrittklubb

Hot Chocolate

0+6 fel

42.29 sek

Linda Johansson

Braås Ponny O Ridklubb

Vittra

4 fel

36.23 sek

Isabelle Lundh

Gemlaortens Stallklubb

Aguino

4 fel

37.06 sek

Isabella Törmänen

Gemlaortens Stallklubb

Silver Zavannah

4 fel

38.66 sek

Sofie Antonsson lundin 

Långasjö Hästsportklubb

Dream Girl

4 fel

40.34 sek

Emmie Viding

Långasjö Hästsportklubb

Czerwieca

4 fel

48.48 sek

Frida Hermansson

Alvesta Ridklubb

Bakkegaards Akvavit

4 fel

50.82 sek

Matilda Nyborg

Ekenässjöns Hästsportklubb

Othello

5 fel

56.91 sek

Sofia Ekbring

Åseda Ryttarförening

Lisduff Flash

22 fel

76.34 sek

Malin Jansson

Växjöortens Fältrittklubb

Bajazzo

uts

Hanna Strömholm

Åseda Ryttarförening

Sonora

uts

Nellie Flemström

Vetlandaortens Ryttarförening

Diamond Hill

uts

Skribent: Elin Elmgren

Tävlingssektionen

Klicka på namnet för e-postadress

Anna Ekbring

Sofia Ekbring

Sandra Forsberg

Magda Gyllenfjell

Pernilla Ljungqvist

Håkan Magnusson

Gunilla Nilsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vi har kol och briketter kvar! Kontakta Helena 0733-562 444 om du vill köpa!

 

   

 

 

Postadress:
Åseda Ryttarförening - Ridsport
Badeboda
36433 Åseda

Kontakt:
Tel: 047412285
E-post: This is a mailto link