Hoppa till sidans innehåll

*2008-10-12 Lokal Ponnyhopp

01 AUG 2009 14:09
Resultat Lokal Hopptävling - Ponnyallsvenskan div 2 omg 3 zon 3 12/10-08
  • Uppdaterad: 03 AUG 2009 22:56


Resultat Laghoppning

1 Braås Ponny & RK 22.5
2 Gemlaortens SK lag 2 19.5
3 Växjö RK 18
4 Tingsryds Rid & KK lag 1 16.5
5 Eriksmåla RK lag 2 15
6 Lenhovda  HSK 13.5
7 Lammhults RK 12
8 Växjöortens FRK lag 2 10.5
9 Åseda RF 9
10 Gemlaortens SK lag 1 7.5
11 Tingsryds Rid & KK lag 2 6
12 Eriksmåla RK lag 1 4.5
13 Älmhults RK 3
1

Braås Ponny & RK

Pauline Mengel Queeni BPK C 0 47.36
Lina Johansson Munsboro Dandy BPK D 0 50.55
Elin Karlsson Play Boy BPK D 21 80.56
Jenny Tellander Claudia BPK D 0 48.63
0 fel 146.54
2

Gemlaortens SK lag 2

Fanny Thörn Madoghill Imogen GOSK 2 C 0 47.84
Helena Broke Dolittle GOSK 2 D 0 42.00
Rebecka Johansson Alizia GOSK 2 D 4 45.82
Evelina Ilestedt Marcell GOSK 2 D uts
4 fel 135.66
3

Växjö RK

Fanny Engstrand Rodito VRK C 0 42.71
Amanda Wahlsteen White Dream Child VRK C uts
Tanja Gustafsson Harry VRK C 0 45.73
Olivia Emanuelsson The 99 Samott VRK D 4 48.95
4 fel 137.39
4

Tingsryds Rid & KK lag 1

Hilda Strömberg Fantasy II TIRK 1 C 0 49.07
Elin Jönsson Ofelia TIRK 1 C 0 49.85
Hanna Karlsson Esmeralda Brandybuck TIRK 1 D 4 45.75
Axel Johansson Aille Chowder TIRK 1 D 4 47.83
4 fel 144.67
5

Eriksmåla RK lag 2

Ebba Eriksson Samantha ERK 2 C 0 54.49
Frida Johansson Milly ERK 2 C 4 54.21
Carina Svensson Käxgöls Petronella ERK 2 C 4 47.56
Amanda Eriksson Tequila Sunrise ERK 2 D 0 48.28
4 fel 150.33
6

Lenhovda  HSK

Sanna Östangård Little Big Man LHK B 0 41.37
Kajsa Osvaldsson Lillebror LHK B 8 46.72
Malin Lundh Enighma LHK D 4 43.79
Lynn Johansson Nina III LHK D 4 46.10
8 fel 131.26
7

Lammhults RK

Kajsa Jonsson Sam LARK B 4 47.05
Josefin Eriksson Gentel LARK D 4 47.81
Julia Björstrand Unikum LARK D 15 75.02
23 169.84
8

Växjöortens FRK lag 2

Lovisa Ljungcrantz Glenfiddich VFK 2 C 0 43.64
Amanda Magnusson Duster VFK 2 C 0 42.32
Malin Jansson Bajazzo VFK 2 D 45 64.0
Emma Engström Bessie VFK 2 D uts 64.0
45 149.96
9

Åseda RF

Tove Axelsson Romans ÅRF B 45 64.0
Emelie Vestman Laddin ÅRF D uts 64.0
Emma Hugosson Kajo ÅRF D 0 47.73
Martina Johansson Mr Cash ÅRF D 0 46.09
45 157.82
10

Gemlaortens SK lag 1

Felicia Eneroth Hundsmålas Madonna GOSK 1 B 45 64.0
Fannie Petersson Gulliver GOSK 1 C uts 64.0
Angelika Runesson Anells Carambola GOSK 1 C 8 60.36
Isabella Törmänen Silver Zavannah GOSK 1 D 8 59.04
61 183.40
11

Tingsryds Rid & KK lag 2

Elin Jönsson Cazina II TIRK 2 B 45 64.0
Mollie Samuelsson Freddyman TIRK 2 B 15 72.55
Leonique Svensson Öhrn TIRK 2 C 4 45.76
Nathalie Johansson Diesel TIRK 2 D uts 64.0
64 182.31
12

Eriksmåla RK lag 1

Carina Svensson Little Farms Jessie ERK 1 C 45 64.0
Emmie Viding Czerwieca ERK 1 D 12 46.64
Ulrika Svensson Celtic Magic ERK 1 D uts 64.0
Linnea Johansson Chucky ERK 1 D 25 80.36
82 191.00
13

Älmhults RK

Ebba Johannesson Pippi ÄLIRK B 45 64.0
Frida Johannesson Nordman ÄLIRK D 45 64.0
Line Forsén Jenka ÄLIRK D 4 45.12
94 173.12

 

Resultat Klass 2 L:C

Kat B
1 Sanna Östangård Little Big Man LHK  0+0  19.56
2 Felicia Håkansson Mulligan ERK 0+0 22.95
3 Tove Axelsson Efesus ÅRF 0+0 27.76
Mollie Samuelsson Freddyman TIRK 0+5 36.29
Ida Johansson Abbe LHK 5 fel  47.23
Kajsa Jonsson Sam LARK 5 fel  61.14
Annie Waldener Vild Winter af Sten   VFK 8 fel  52.21
Felicia Eneroth Hundsmålas Madonna  GOSK  15 fel  70.52
Lina Jonsson Laeryds Morgiana    ERK uts
Ebba Lydigh Da Capo  GOSK uts
Elin Jönsson Cazina II   TIRK uts
Tove Axelsson Romans  ÅRF  uts
Kajsa Osvaldsson Cherdill  LHK  avd B  4 fel
Kat C
1 Fanny Engstrand Rodito VRK 0+0 18.66
2 Tanja Gustafsson Harry VRK 0+0 21.43
3 Ebba Eriksson Samantha ERK 0+0 22.43
4 Amanda Palmgren Sindra HHSK 0+0 23.23
Leonique Svensson Öhrn TIRK 0+0 23.80
Elin Jönsson Ofelia TIRK 0+0 24.85
Pauline Mengel Queeni BPK 0+4 18.27
Amanda Magnusson Duster VFK 0+4 27.71
Ofelia Lönn-kujala Pontsarn Firecracker BPK 0+uts
Hilda Strömberg Fantasy II TIRK 4 fel 40.38
Fanny Thörn Madoghill Imogen GOSK 4 fel 49.90
Angelika Runesson Anells Carambola GOSK 10 fel 66.49
Frida Johansson Milly ERK 12 fel 58.97
Carina Svensson Käxgöls Petronella ERK uts
Sara Johansson War Chief HBR avd B 4 fel
Kat D
1 Rebecka Johansson Alizia GOSK 0+0 21.31
2 Martina Johansson Mr Cash ÅRF 0+0 22.34
3 Axel Johansson Aille Chowder TIRK 0+0 23.38
4 Elin Karlsson Play Boy BPK 0+0 26.57
5 Emmie Viding Czerwieca ERK 0+0 26.75
6 Lina Johansson Munsboro Dandy BPK 0+0 27.07
7 Josefine Foxman Tanico BPK 0+4 23.79
8 Olivia Emanuelsson The 99 Samott VRK 0+5 35.84
9 Josefin Eriksson Gentel LARK 0+8 22.81
Jenny Tellander Claudia BPK 0+uts
Emma Engström Bessie VFK 4 fel 38.53
Natascha Björnholt Henriksen Max Motor ERK 4 fel 39.42
Evelina Ilestedt Marcell GOSK 4 fel 40.29
Line Forsén Jenka ÄLIRK 4 fel 41.70
Emma Hugosson Kajo ÅRF 4 fel 42.07
Emelie Vestman Laddin ÅRF 4 fel 42.41
Kevin Ullman Elton VFK 4 fel 45.95
Mikaela Sandgren Pondus VRK 4 fel 46.73
Linnea Johansson Chucky ERK 4 fel 48.48
Daniela Skarphagen Lisduff Flash ÅRF 4 fel 48.6
Julia Björstrand Unikum LARK 4 fel 55.95
Malin Jansson Bajazzo VFK 4 fel 62.33
Helena Broke Dolittle GOSK  4 fel 82.05
Isabella Törmänen Silver Zavannah GOSK 8 fel 41.70
Lynn Johansson Nina III LHK 8 fel 52.80
Hanna Strömholm Sonora ÅRF 8 fel 54.36
Hanna Karlsson Esmeralda Brandybuck TIRK 8 fel 57.17
Amanda Eriksson Tequila Sunrise ERK 8 fel 62.33
Malin Lundh Enighma LHK 12 fel 43.49
Magda Gyllenfjell Zamba II ÅRF 12 fel 71.45
Ulrika Svensson Celtic Magic ERK uts
Nathalie Johansson Diesel TIRK uts
Anna Sandin Fenrik BPK uts
Kevin Ullman Glen Ruby VFK uts
Julia Andersson Kanaalzichts Ivanhoe GOSK uts

 

Resultat Klass 3 L:D CL

Kat B 
Kajsa Osvaldsson Lillebror LHK 0 fel
Ebba Johannesson Pippi  ÄLIRK 0 fel
Ida Johansson Abbe LHK 0 fel
Felicia Håkansson Mulligan ERK 0 fel
Ebba Lydigh Da Capo GOSK 0 fel
Fanny Rosell Inglatorps Mumin LHK 0 fel
Annie Waldener Vild Winter af Sten VFK 0 fel
Tove Axelsson Efesus ÅRF 4 fel
Kajsa Osvaldsson Cherdill LHK 8 fel
Lina Jonsson Laeryds Morgiana ERK uts
Kat C
Carina Svensson Little Farms Jessie ERK 0 fel 
Fannie Petersson Gulliver GOSK 0 fel 
Lovisa Ljungcrantz Glenfiddich VFK 0 fel
Amanda Palmgren Sindra HHSK 0 fel
Ofelia Lönn-kujala Pontsarn Firecracker BPK 4 fel
Sara Johansson War Chief HBR 4 fel
Kat D
Josefine Foxman Tanico BPK 0 fel 
Mikaela Sandgren Pondus VRK 0 fel
Hanna Strömholm Sonora ÅRF 4 fel
Anna Sandin April Witch BPK 9 fel
Anna Sandin Fenrik BPK 13 fel
Julia Andersson River Haze GOSK uts
Skribent: Elin Elmgren

Tävlingssektionen

Klicka på namnet för e-postadress

Anna Ekbring

Sofia Ekbring

Sandra Forsberg

Magda Gyllenfjell

Pernilla Ljungqvist

Håkan Magnusson

Gunilla Nilsson

 

 

 

Beställ kryddor! Kontakta Emelie 073-041 24 20

 

 

 

         Stöd Åseda Ryttarförening. Köp ditt toalett- och hushållspapper av oss! Vi har hemma för omedelbar          leverans.  Kontakta Helena, 0733-562 444 för beställning!

 

  

 

 

 

Vi har kol och briketter kvar! Kontakta Helena 0733-562 444 om du vill köpa!

 

   

 

 

Postadress:
Åseda Ryttarförening - Ridsport
Badeboda
36433 Åseda

Kontakt:
Tel: 047412285
E-post: This is a mailto link