Hoppa till sidans innehåll

*2008-05-04 Regional Hästdressyr

01 AUG 2009 03:08
Resultat Regional Dressyrtävling med Allsvenskan div 1 omg 2 4/5-08
  • Uppdaterad: 03 AUG 2009 22:56

 

Resultat klass 3 - LA:4

Domare: Åsa Berg   Överdomare: Jill Brandt
   
1 Ulrika Öberg Ferdinand Nybro Ridklubb 274p 66.83%
2 Pia Andersson Tingeling Wisby Ridklubb 270p 65.86%
3 Tina SvenssonTynell Pluto Breziqa II Kalmarbygdens Fältrittklubb 269p 65.61%
4 Josefine Gullberg Bilbo Ostkustens Dressyrryttare 264p 64.49%
5 Lovisa Nordström Andersson Star Fighter Ölands Ryttarförening 262p 63.91%
  ÅsaFelix Hjalmarsson Canisse Ostkustens Dressyrryttare 259p 63.18%
  Frida Ronnå Santos Ostkustens Dressyrryttare 257p 62.69%
  Pernilla Svensson Amino Vetlandaortens Ryttarförening 251p 61.22%
  Linda Hermansson Etan Vetlandaortens Ryttarförening 250p 60.98%
  Katarina Rosenqvist Debson Jönköpings Fältrittklubb 245p 59.76%
  Sofie Gustafsson Enigma Tranås Ridklubb 243p 59.27%
  Karin Palmér Marengo Tingsryds Rid O Körklubb 241p 58.79%
  Emma Floengård Princess Jönköpings Fältrittklubb 229p 55.86%
  Håkan Benschjöld Kee Wee Lee Nybro Ridklubb 225p 54.88%
  Johanna Keinvall Blissi Kamtrup Sävsjö Ridklubb 225p 54.88%
  Jeanette Lövgren Wiona Eksjöortens Ryttarförening 221p 53.91%
  Lovisa Oskarsson Birk Braås Ponny O Ridklubb 216p 52.69%
  Emma Zackrisson Gant Vetlandaortens Ryttarförening 214p 52.20%

 

Resultat klass 2 - LA:6

Domare: Åsa Berg   Överdomare: Jill Brandt
           
1 Sofie Svensson Coritza Ölands Ryttarförening 294p 68.38%
2 Mathilda Magnusson Fashion Vetlandaortens Ryttarförening 293p 68.14%
3 ÅsaFelix Hjalmarsson Canisse Ostkustens Dressyrryttare 288p 66.97%
4 Helene Liljenberg Weltfhyr LH Vetlandaortens Ryttarförening 286p 66.52%
5 Linda Herlitz Equus Wisby Ridklubb 281p 65.35%
  Alexandra Bitterlich Gullietta Tranås Ridklubb 269p 62.56%
  Ingrid Ellner Valtari Wisby Ridklubb 268p 62.33%
  Tina SvenssonTynell Pluto Breziqa II Kalmarbygdens Fältrittklubb 267p 62.10%
  Katarina Rosenqvist Debson Jönköpings Fältrittklubb 266p 61.87%
  Frida Ronnå Santos Ostkustens Dressyrryttare 266p 61.87%
  Linda Hermansson Etan Vetlandaortens Ryttarförening 260p 60.47%
  Ulrika Öberg Ferdinand Nybro Ridklubb 259p 60.24%
  Marie Sörmvall Dollman Ostkustens Dressyrryttare 255p 59.31%
  Pia Andersson Tingeling Wisby Ridklubb 254p 59.07%
  Emma Floengård Princess Jönköpings Fältrittklubb 246p 57.21%
  Lotta Holmberg Gabacho Ölands Ryttarförening 232p 53.96%
  Emelie Vinlöf Grand Fellowship Sävsjö Ridklubb 229p 53.26%
  Karin Palmér Marengo Tingsryds Rid O Körklubb 210p 48.84%

 

Resultat Klass 1 - MsvB:3

Domare: Jill Brandt  Överdomare: Åsa Berg 
           
1 Linda Herlitz Equus Wisby Ridklubb 323p 67.30%
2 Emelie Jönsson Aston Martin Eksjöortens Ryttarförening 312p 65.00%
3 Ann-Karin Bitterlich Baltzar Tranås Ridklubb 311p 64.80%
4 Anna Millinger Marcell Kinda Ryttarförening 311p 64.80%
5 Helene Liljenberg Weltfhyr LH Vetlandaortens Ryttarförening 307p 63.96%

5

Mikaela Pierre Tengvall Liverpool Jönköpings Fältrittklubb 307p 63.96%
  Mathilda Magnusson Fashion Vetlandaortens Ryttarförening 295p 61.46%
  Monica Hagman Jeanne dÁrc Wisby Ridklubb 287p 59.80%
  Ingrid Ellner Valtari Wisby Ridklubb 287p 59.80%
  Sofie Svensson Coritza Ölands Ryttarförening 286p 59.59%
  Ulrika Andersson Val de Mar Nybro Ridklubb 283p 58.96%
  Lovisa Nordström Andersson Star Fighter Ölands Ryttarförening 277p 57.71%
  Jenny Stigsson Napking Växjö Ridklubb 266p 55.42%
  Marie Sörmvall Dollman Ostkustens Dressyrryttare 265p 55.21%
  Emmy Engdahl Barython Sävsjö Ridklubb 264p 55.00%
  Lotta Holmberg Gabacho Ölands Ryttarförening 263p 54.80%
  Fredrik Valfridsson Clifton Jönköpings Fältrittklubb uts.  

 

Lagklass Div 1 Omg 2

       
        Plac. Poäng omg 1 Poäng omg 2 Poäng e 2 omg
Vetlandaortens Ryttarförening            
Linda Hermansson Etan LA:4 250        
Mathilda Magnusson Fashion LA:6 293 1 9 9 18
Helene Liljenberg Weltfhyr LH MsvB:3 307        
    Totalt 850        
               
Wisby Ridklubb              
Pia Andersson Tingeling LA:4 270        
Linda Herlitz Eqqus LA:6 281 2 5 7 12
Ingrid Ellner Valtari MsvB:3 287        
    Totalt 838        
               
Tranås Ridklubb              
Sofie Gustafsson  Enigma LA:4 243        
Alexandra Bitterlich Gulietta LA:6 269 3 4 6 10
Ann-Karin Bitterlich  Baltzar MsvB:3 311        
    Totalt 823        
               
Ostkustens Dressyrryttare            
Josefine Gullberg Bilbo LA:4 264        
Frida Ronnå Santos LA:6 266 4 6 5 11
Marie Sörmvall Dollman MsvB:3 265        
    Totalt 795        
               
Ölands Ryttarförening              
Lovisa Nordström-Andersson Star Fighter LA:4 262        
Lotta Holmberg Gabacho LA:6 232 5 7 4 11
Sofie Svensson Coritza MsvB:3 286        
    Totalt 780        
               
Nybro Ridklubb              
Håkan Bensjöld Kee Wee Lee LA:4 225        
Ulrika Öberg Ferdinand LA:6 259 6 3 3 6
Ulrika Andersson Val de Mar MsvB:3 283        
    Totalt 767        
               
Jönköpings Fältrittklubb            
Katarina rosenkvist Debson LA:4 245        
Emma Floengård Princess LA:6 246 7 1 2 3
Fredrik Valfridsson Clifton MsvB:3 262        
    Totalt 753        
               
Sävsjö Ridklubb              
Johanna Keinvall Blissi Kamtrup LA:4 225        
Emelie Vinlöf Grand Fellowship LA:6 229 8 2 1 3
Emmy Engdahl Barython MsvB:3 264        
    Totalt 718        
Skribent: Elin Elmgren

Tävlingssektionen

Klicka på namnet för e-postadress

Anna Ekbring

Sofia Ekbring

Sandra Forsberg

Magda Gyllenfjell

Pernilla Ljungqvist

Håkan Magnusson

Gunilla Nilsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vi har kol och briketter kvar! Kontakta Helena 0733-562 444 om du vill köpa!

 

   

 

 

Postadress:
Åseda Ryttarförening - Ridsport
Badeboda
36433 Åseda

Kontakt:
Tel: 047412285
E-post: This is a mailto link