Hoppa till sidans innehåll

*2005-09-25 Lokal Hästhopp

01 AUG 2009 00:28
RESULTAT 25/9-05 Lokal hopptävling med Allsvenskan Div II Zon 1
  • Uppdaterad: 03 AUG 2009 23:05


RESULTAT KLASS 1 - LAGHOPPNING

1 Ekenässjöns Hästsportklubb 0 4 77,89 9p
2 Ljungby Ridklubb 0 8 84 7p
           
3 Tingsryds Rid o Körklubb 0 8 92,67 6p
4 Vetlandaortens Ryttarförening 4   143 5p
5 Gislaved-Anderstorps Ridklubb 4   143,5 4p
6 Värnamobygdens Ryttarförening 4   162,7 3p
7 Vaggeryd-Skillingaryds Ridklubb 29   173,9 2p
8 Åseda Ryttarförening 98   197,4 1p

1 Ekenässjöns 5 Johanna Sandström Mayflour Jr 4 42,2 4 23,25
  Hästsportklubb 12 Evelina Andersson Eger   0 45,89 0 29,34
    20 Jessica Lingmerth Peronelle   0 45,72 8 41,19
    28 Hanna Forssell First Court   0 43,76 0 25,3
            0 135,4 4 77,89
                   
2 Ljungby Ridklubb 4 Josefin Blomqvist Paparde Jr 0 42,3 4 28,72
    11 Linda Bergqvist Blixten   0 43,17 0 28,76
    19 Linn Carlsson Riante   0 47,81    
    27 May Magnusson Harlequin KLT   0 50,33 4 28,52
            0 133,3 8 84
                   
3 Tingsryds 1 Johanna Johansson Calypso Daiquiri Jr 0 53,88 8 31,53
  Rid & Körklubb 9 Mathilda Kjellson Fortus Hästak   0 56,22 0 32,26
    16 Johanna Pettersson Mac Larene   0 47,84 8 29,39
    24 Ulrika Merkel Little Felicia   4 49,83 0 31,02
            0 157,9 8 92,67
                   
4 Gislaved-Anderstorps 8 Elin Brage Cheval Grenada Jr 0 47,63    
  Ridklubb 15 Angelica Davidsson Marcos Maximilian   0 44,71    
    23 Monica Ostrelius Panther   4 50,7    
    31 Sofie Svensson True Rose   5 64,8    
            4 143    
                   
5 Vetlandaortens  6 Madeleine Sigfrid Melodie Jr 4 44,77    
  Ryttarförening 13 Amanda Johansson Munsbro Tennesse   0 47,13    
    21 Thérese Jörgne Netty   0 53,65    
    29 Annika Strand Melissa   4 44,75    
            4 145,5    
                   
6 Värnamobygdens  7 Nathalie Bergh Royal Flax Jr 0 47,13    
  Ryttarförening 14 Kristina Fagher Point   4 62,87    
    22 Niclas Sjöberg Couronne   46 89,81    
    30 Bodil Gustavsson Almina   0 52,73    
            4 162,7    
                   
7 Vaggeryd-Skillingaryds 3 Maria Elg Montana Jr 21 72,01    
  Ridklubb 18 Evelina Lindberg Finesse   4 52,43    
    26 Kristin Bengtsson Havannah   4 49,41    
            29 173,9    
                   
8 Åseda Ryttarförening 2 Emma Hugosson Oliver V Jr 32 79,95    
    10 Martina Qvistberg Felix   66 64    
    17 Ellinor Edvardsson Lucky Man   ute      
    25 Åsa Öhberg Linnéa   0 53,64    
            98 197,4    

 

RESULTAT KLASS 2 - 1.00 m bed. A:0 2 faser

1 Annika Strandh Melissa Vetlandaortens Ryttarförening 0 0 20,88
2 Hanna Forsell First Court Ekenässjöns Hästsportklubb 0 0 21,52
3 Angelica Davidsson Marcos Maximillian Gislaved-Anderstorps Ridklubb 0 0 23,42
4 Linda Bergqvist Blixten Ljungby Ridklubb 0 0 23,7
5 Jessica Lingmerth Perronelte Ekenässjöns Hästsportklubb 0 0 23,74
6 Ulrika Merkel Little Felicia Tingsryd Rid&Körklubb 0 0 23,95
7 May Magnusson Harlequin KLT Ljungby Ridklubb 0 0 24,41
8 Sofie Svensson True Rose Gislaved-Anderstorps Ridklubb 0 0 24,66
           
  Mathilda Kjellson Fortus Hästak Tingsryd Rid&Körklubb 0 0 25,56
  Josefin Blomqvist Paparade Ljungby Ridklubb 0 4 19,92
  Maria Elg Montana Vaggeryd-Skillingaryds Ridklubb 0 4 21,89
  Nina Johansson Onca Braås Ponny&Ridklubb 0 4 22,01
  Joanna Pettersson Mac Larene Tingsryd Rid&Körklubb 0 4 22,05
  Evelina Lindberg Finesse Vaggeryd-Skillingaryds Ridklubb 0 4 24,31
  Monika Ostrelius Panther Gislaved-Anderstorps Ridklubb 0 4 24,81
  Åsa Öhberg Linneá Åseda Ryttarförening 0 4 25,17
  Kristina Fager Point Värnamobygdens Ryttarförening 0 4 25,64
  Niclas Sjöberg Cockery Värnamobygdens Ryttarförening 0 15 44,74
  Lisa Ek Her Highness   4   43,27
  Elin Råsander Amina Gold Köhls Ridklubb 4   44,13
  Evelina Andersson Eger Ekenässjöns Hästsportklubb 4   44,96
  Josefin Wiik Früling Fylleskogs Ryttarförening 4   46,09
  Ingela Strandh Querido Vetlandaortens Ryttarförening 4   46,21
  Bodil Gustavsson Almina  Värnamobygdens Ryttarförening 4   49,95
  Therese Jörgne Netty Vetlandaortens Ryttarförening 4   53,35
  Johanna Johansson Calypso Daiquiri Tingsryd Rid&Körklubb 4   59,24
  Kristin Bengtsson Havannah Vaggeryd-Skillingaryds Ridklubb 8   45,87
  Ellinor Edvardsson Lucky Man Åseda Ryttarförening 8   56,79
  Sofie Jarlevid Gascoigne Högsby Hästsportsklubb 11   68,4
             
  Cecilia Olsson Lambada Ljungby Ridklubb     struken
  Linn Carlsson Riante Ljungby Ridklubb     struken
             
  AVD B          
  Ann-Marie Erlandsson Mix Lenhovda Hästsportklubb 8   52,8
  Malin Thoresson Sweet Memory xx Målilla Rid&Körklubb 8   56,7

 

RESULTAT KLASS 3 - 0.90 bed Clear Round

1 Nathalie Bergh Royal Flax Värnamobygdens Ryttarf. 0 49,25
1 Lisa Ek Her Highness   0 50,75
1 Nina Johansson Onca Braås Ponny&Ridklubb 0 51,14
1 Josefin Wiik Früling Fylleskogs Ryttarförening 0 51,65
1 Elin Brage Cheval Grenada Gislaved-Anderstorps RK 0 54,21
1 Elin Råsander Amina Gold Köhls Ridklubb 0 56,53
1 Madelene Sigfrid Melody Vetlandaortens Ryttarf. 0 60,83
1 Malin Thoresson Sweet Memory xx Målilla Rid&Körklubb 0 66,29
           
  Amanda Johansson Munsboro Tenessee Vetlandaortens Ryttarf. 4 65,06
  Johanna Sandström Mayflour Ekenässjöns Hästsportklubb 8 47,71
  Ann-Marie Erlandsson Mix Lenhovda Hästsportklubb 8 57,12
  Sofie Jarlevid Gascoigne Högsby Hästsportsklubb 12 75,07
  Emma Hugosson Oliver V Åseda Ryttarförening 13 72,43
  Martina Qvistberg Felix Åseda Ryttarförening 36 85,47
Skribent: Elin Elmgren

Tävlingssektionen

Klicka på namnet för e-postadress

Anna Ekbring

Sofia Ekbring

Sandra Forsberg

Magda Gyllenfjell

Pernilla Ljungqvist

Håkan Magnusson

Gunilla Nilsson

 

 

 

Beställ kryddor! Kontakta Emelie 073-041 24 20

 

 

 

         Stöd Åseda Ryttarförening. Köp ditt toalett- och hushållspapper av oss! Vi har hemma för omedelbar          leverans.  Kontakta Helena, 0733-562 444 för beställning!

 

  

 

 

 

Vi har kol och briketter kvar! Kontakta Helena 0733-562 444 om du vill köpa!

 

   

 

 

Postadress:
Åseda Ryttarförening - Ridsport
Badeboda
36433 Åseda

Kontakt:
Tel: 047412285
E-post: This is a mailto link